List do syna

194Synu mój. Co pierwsze samodzielne kroki stawiasz. Chcę byś wiedział. Że samodzielność to najpiękniejsze, co można dostać od rodziców. Miłość. Opieka. Troska. Rodzic dla dziecka zawsze chce jak najlepiej. A czasem to nawet tak dobrze się chce. Że i przedobrzyć można. 

Synu mój. Wiedz, że wcale nie musisz być prymusem w szkole. I samych piątek i szóstek do domu przynosić. Ucz się jak tam chcesz. Byleby jakoś szło. Bo będzie Ci w życiu łatwiej. Pamiętaj też. Nie będziemy Ci z tatą narzucali. Byś na perkusji czy gitarze grał. Nie zapiszemy Cię też na siłę na treningi koszykówki ani piłki nożnej. Odkrywaj swoje pasje. Pokażemy Ci świat. A Ty wybierz co Cię interesuje.

Zanim trzaśniesz drzwiami. I wściekły palniesz w moją stronę coś nieprzemyślanego. A masz do tego święte prawo. Pamiętaj. Że to wszystko z miłości. I troski o Ciebie. Wiem, że nie raz się jeszcze będziesz na mnie wściekał. I przeklinał pod nosem. Że do domu za wcześnie wracać kazałam. A Ty z kumplami powłóczyć się chciałeś. Że lekcje robić kazałam. I nad głową ślęczałam. Sprawdzając, czy aby na pewno to wypracowanie z polskiego napisałeś.

Synu. Nie musisz też zdać prawa jazdy za pierwszym czy drugim razem. Nie musisz pracować w korporacji. Ani prowadzić świetnie prosperującej firmy. Nie musisz też chodzić w garniturach ani sztywno wyprasowanych koszulach. Noś glany jeśli chcesz. Albo poprzecierane spodnie. Albo noś sweterek w serek. Co tam chcesz.

Możesz zostać listonoszem. Albo murarzem. Nawet drwalem zostać możesz. Kim zechcesz. A jeśli zechcesz być pilotem. Marynarzem. Lekarzem. Albo jeszcze kimś innym. Dołożymy z Tatą wszelkich starań, by Ci się to udało. Kiedy zdecydujesz się wyjechać na drugi koniec świata. Obiecuję nie rozpaczać. Wpakuję Ci w walizkę samodzielność. Której Cię z Tatą nauczymy. I powiem, że świat jest dla Ciebie. Cały. Do zdobycia.

1 thought on “List do syna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s