I cóż, że ze Szwecji…

Wracam do Was z kolejnym postem książkowym. Poprzednie cieszyły się sporym zainteresowaniem. Możecie do nich wrócić tutaj i tutaj. Dziś natomiast chciałam Wam przedstawić trzy pozycje książkowe kupione w popularnym szwedzkim sklepie IKEA. Wszystkie trzy tytuły kupicie po obniżonej cenie z kartą IKEA Family. Nie jest to kryptoreklama Ikei, po prostu chcę Was uświadomić w dwóch kwestiach: po pierwsze, że książki wcale nie są drogie. Najdroższe pozycje znajdziecie w księgarniach. Często w popularnych dyskontach lub supermarketach możemy upolować prawdziwe perełki za niewielką cenę. Ikea jest tego świetnym przykładem. Ja osobiście zawsze kupuję książki w księgarniach internetowych, które oferują ceny dyskontowe. Moim ulubionym miejscem w sieci na zakup książek jest księgarnia nieprzeczytane.pl. Po drugie, że literatura skandynawska jest jedną z najlepszych na świecie, nie tylko jeśli chodzi o niezwykle popularne szwedzkie kryminały. Równie dobre są książki dla dzieci. I o tym będzie dziś.

Szwedzi to mistrzowie pióra. Popularne na całym świecie szwedzkie kryminały to absolutna klasyka gatunku, a nazwiska Camilli Läckberg czy Stiega Larssona każdy, przeciętny nawet miłośnik książek będzie kojarzył. Co takiego jednak mają w sobie szwedzkie książki dla dzieci, że nasze pociechy wręcz je uwielbiają? Szwedzcy autorzy literatury dziecięcej przede wszystkim poruszają tematy ważne, niekiedy trudne. Otwartość i nieszablonowość w podejściu do tematów to niewątpliwie jedna z głównych zalet szwedzkiej literatury. Fenomen popularności skandynawskiej literatury dziecięcej bierze się stąd, że Szwedzi cenią sobie dobre opowieści i takie też tworzą zarówno dla dorosłych, jak i dziecięcych czytelników. Czy to nie wspaniałe, że dzieci dostają od szwedzkich książek dokładnie tyle samo co wymagający dorośli odbiorcy? W ich ręce trafiają dobrze napisane opowieści w których nierzadko podejmuje się trudne bardzo różne tematy. Szwedzcy autorzy robią to w zajmujący, zabawny, refleksyjny, często niejednoznaczny i niepoprawny sposób, jednak bez tonu moralizatorskiego czy dydaktycznego. Nie chcą pouczać, tylko pokazywać świat takim jaki jest. Odnosząc się z szacunkiem do dziecięcych przeżyć i doświadczeń, szwedzkie książki tworzą przyjazne środowisko dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Pomagają dzieciom zrozumieć świat uczuć i stosunków społecznych, a także zmierzyć się z trudnymi tematami. Dostarczają przemyślanej i dopracowanej rozrywki.

Jeśli chcecie, by Wasze dzieci wraz ze swoimi potrzebami zostały potraktowane poważnie, sięgajcie po szwedzkie propozycje literackie. Dajecie im wtedy to, co najlepsze. W naszej domowej biblioteczce bardzo dużą cześć zajmują książki szwedzkich autorów. Wbrew pozorom, nie kosztują one majątku, są łatwo dostępne na rynku, no i przede wszystkim są one u nas non stop czytane, przede wszystkim na dobranoc. Szwedzkich tytułów będzie tutaj na blogu jeszcze więcej, dziś trzy pierwsze, wszystkie dostępne we wspomnianej wcześniej Ikei. Poniżej trzy tytuły i przepięknie ilustrowane strony wraz ze wspaniałym przekazem i cudowną historią dla naszych pociech. Nie będę się rozwodziła nad treścią, przede wszystkim po to, by zostawić Wam tę radość czytania jeśli zdecydujecie się na zakup tych pozycji. A póki co niech za siebie mówią zdjęcia, bo są absolutnie fenomenalne, tak samo jak treść.

,,Żabi książę” Ulf Stark, Silke Leffler

,,Pan sowa jedzie na wakacje” Ulf Stark

,,Łoś- król lasu” Ulf Stark

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s