Ze statku do butelki

Butelka wina: te dwie rzeczy zawsze idą ze sobą w parze. Jednak czy wiedzieliście, że wiele win nie jest butelkowanych aż do ostatnich momentów dotarcia do odbiorcy? Większość producentów win transportujących swój towar po całym świecie, decyduje się na umieszczenie ich w tzw. flexitankach transportowanych na statkach kontenerowych.

Jedna z wiodących firm kontenerowych na świecie każdego roku przewozi na swoich statkach sto tysięcy kontenerów wina. Znaczna część transportowana jest we flexitankach, czyli w plastikowych zbiornikach, głównie z regionów winiarskich w Australii, Chile, Kalifornii czy RPA do Wielkiej Brytanii czy USA. Zbiorniki te są ładowane do standardowego 20-metrowego kontenera i mogą pomieścić do 24 tysięcy litrów wina.

Popyt na ten rodzaj transportu gwałtownie wzrósł w ostatnich latach. Jest to atrakcyjna opcja zwłaszcza dla młodych i stosunkowo tanich win, ponieważ w ten sposób można znacznie obniżyć koszt transportowanego trunku.

Podczas transportu wina bez butelek, 20-stopowy kontener wyposażony w flexitank może pomieścić ponad cztery razy więcej wina niż podobnej wielkości kontener załadowany szklanymi butelkami. Ułatwia to wysyłkę która to jest jeszcze a. Na przykład transport litra wina butelkowanego z Kalifornii do Londynu kosztuje 0,24 EUR. Klienci płacą około połowy tej kwoty za transport w flexitanku. Gdyby nie takie rozwiązanie, konsumenci nie mogliby kupować wina z Australii, Chile czy RPA w supermarketach za kilka euro czy kilkadziesiąt złotych.

Nic więc dziwnego, że flexitanki stały się popularne zwłaszcza w transporcie tanich win. Wina wysokiej klasy nadal przewożone są w butelkach. Niektóre roczniki podróżują nawet w specjalnych reeferach, gdzie temperatura jest dokładnie kontrolowana. Chroni to wino przed wahaniami temperatury.

Bez względu na rodzaj transportu, jaki wybierają klienci, standardy są wysokie. Dotyczy to zarówno flexitanków, jak i kontenerów, w których przewożone są butelki z winem. Flexitanki nie mogą być starsze niż pięć lat i muszą być wyjątkowo czyste i wolne od zapachów. Bardzo ważny jest również profesjonalny montaż zbiorników. W celu ochrony flexitanka wewnątrz kontenera i uniknięcia przecieków, przed montażem flexitanka w kontenerze jego podłoga i boki są wyłożone kartonem ochronnym.
Później, gdy statek przybywa do portu przeznaczenia, przedsiębiorstwo spedycyjne zazwyczaj przejmuje odpowiedzialność za dalszy transport wina. Flexitanki są transportowane drogą lądową lub wodną do winnic, gdzie wino jest następnie butelkowane. Wino jest stale kontrolowane w celu zapewnienia, że jego jakość jest utrzymywana w całym łańcuchu transportowym: przed załadunkiem przez producentów wina inspektorzy pobierają wstępne próbki i wysyłają je do odbiorcy w celu sprawdzenia. Kiedy wino dociera do portu przeznaczenia, pobiera się i analizuje kolejne małe próbki. Zanim wino uwolni swój aromat w kieliszku, zostaje poddane licznym kontrolom jakości i często przebywa wiele tysięcy mil morskich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s