Statki na ratunek diabetykom

5d4a39ae-594b-46ab-a6fd-7b2cd7f269a6

Statki transportują przeróżne rzeczy. Z serii ciekawych ładunków, dziś na tapetę bierzemy reefery transportujące leki. Jeśli chodzi o transport szczególnie wartościowych ładunków, czasami życie ludzkie zależy od tego, co znajduje się wewnętrzu kontenerów. Coraz częściej reefery zawierają leki o wysokiej wartości, takie jak insulina hormon, który cukrzycy muszą podawać sobie kilka razy dziennie, aby obniżyć poziom cukru we krwi.

Szacuje się, że na świecie żyje 400 milionów diabetyków. Ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie od 2000r., a obecne szacunki wskazują, że do 2035 r. liczba ta może wzrosnąć o kolejne 50 %. Coraz ważniejsze staje się zatem zapewnienie tego ratującego życie leku osobom dotkniętym chorobą. Kontenerowce odgrywają tu coraz większą rolę.

Coraz większą rolę w transporcie kontenerowców z insuliną odgrywają  statki. Leki jednym z rodzajów ładunków, które przez długi czas nie były przewożone drogą morską jednak te wrażliwe produkty obecnie częściej przewożone w kontenerach. Oznacza to, że nie muszą one już być transportowane przede wszystkim jako ładunek lotniczy co wiąże się z bardzo wysokimi kosztami jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Dzięki niezawodnej technologii tych najnowocześniejszych reeferów mogą one teraz podróżować statkiem. Insulina jest produkowana głównie w Europie i USA, a następnie wysyłana na cały świat. Największymi konsumentami  kraje uprzemysłowione, w których choroba rozwija się z powodu zawartości tłuszczu i cukru w żywności. Na szczycie listy znajdują się Stany Zjednoczone i Europa, choć stan ten wzrasta również w Chinach i Ameryce Południowej.

Podróż statkiem jest dziś możliwa dzięki niezawodnej technologii najnowocześniejszych reeferów. Transport leku jest stosunkowo skomplikowany, ponieważ insulina jest bardzo wrażliwa na temperaturę. Jeżeli temperatura transportu spadnie do 0°C lub wzrośnie powyżej 8°C, istnieje ryzyko, że żywotność i skuteczność leku drastycznie spadnie. W związku z tym reefery muszą utrzymywać temperaturę na stałym poziomie przez cały czas podróży – niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje wilgotność subtropikalna, czy też temperatura lodu. Temperatura produktu jest ustawiona zgodnie z przepisami na 5°C, przy czym zwykle dopuszczalne są odchylenia od 2 do 8°C. Regularne kontrole temperatury są również przeprowadzane na pokładzie statków oraz w portach.

Ponadto insulina jest bardzo droga. Pojemnik z lekiem może szybko osiągnąć wartość 5 milionów dolarów, czyli około 500 razy więcej niż chłodnia zawierająca banany. W związku z tym kompanie traktują insulinę jako ładunek o wysokiej wartości. Dla tego szczególnie cennego ładunku wprowadzają również procesy bezpieczeństwa, aby go chronić.
Bardzo ważne jest, aby w szczególności podczas transportu leków nie pojawiały się żadne usterki, ponieważ pojemnik z uszkodzonymi lekami, którego skuteczność została zmniejszona, oznacza nie tylko duże straty, ale również stanowi zagrożenie dla pacjentów w kraju przeznaczenia – na przykład, jeżeli zaopatrzenie zastępcze nie dotrze do aptek i szpitali na czas.

6536b687-8f78-47fc-b219-baf20c88b3e5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s