Kontener- nie takie zwykłe, metalowe pudło…

1607_insight_bremen_expressWydawać by się mogło, że kontener to zwykłe, metalowe pudło, które ładowane jest przeróżnymi towarami i transportowane przez oceany świata przez statki kontenerowe. Nic bardziej mylnego. Każdy kontener jest unikatowy. Zdziwieni? Przeczytajcie dalej…

Za każdym razem, kiedy na drodze mijam tira wiozącego kontener z napisem firmy, w której pływa mój Marynarz, na myśl przychodzą mi dwie rzeczy. Po pierwsze, że ktoś ten zawód musi wykonywać, i gdyby nie nasi marynarze, to na przykład w sklepie nie kupiłybyśmy naszym dzieciom świeżych owoców i warzyw. Po drugie myślę sobie, że to metalowe pudło musiało przebyć kawał świata, by trafić do odbiorcy, który zamówił to konkretne coś, co znajduje się w środku.

Szacuje się, że obecnie na morzach i oceanach świata w drodze znajduje się 25 milionów kontenerów (TEU). Każdy kontener ma swój indywidualny, unikatowy numer. Etykiety po obu stronach, na dachu i wewnątrz kontenera wyświetlają ten numer dużymi literami i cyframi. Umożliwia to identyfikację, przydzielenie i śledzenie kontenera, bez względu na to, dokąd udaje się w podróż.

Stalowy kontener otrzymuje swój numer, zanim jeszcze opuści zakład, w którym został zbudowany. Wszystkie numery na całym świecie składają się z kilku znormalizowanych elementów: kodu właściciela, identyfikatora kategorii sprzętu, numeru seryjnego i cyfry kontrolnej. Największe kompanie kontenerowe na świecie takie jak Maersk czy Hapag Lloyd posiadają własne oddziały, które przydzielają numery kontenerów dla danej floty i dbają o to by wszystkie normy ISO były przestrzegane.

Kod właściciela kontenera składa się z trzech liter i jest przypisany na stałe. Od 2014 roku na przykład wszystkie nowe kontenery Hapag-Lloyd otrzymały kod „HLB”. Nadal jednak w użyciu są pojemniki ze starszymi kodami właściciela. Na przykład kontenery Hapag-Lloyd mogą być również identyfikowane za pomocą kodów „HLX”, „HLC” i „HAM”. Każda firma posiadająca kontenery musi zarejestrować swoje kody właściciela w Bureau International des Containers et du Transport Intermodal, w skrócie B.I.C. To takie stowarzyszenie, rejestrujące wszystkie kontenery będące w obiegu. Żaden statek nie może przyjąć na swój pokład kontenera, który nie jest zarejestrowany i który nie ma numeru. To trochę tak, jakby jeździć autem bez rejestracji.

Identyfikator kategorii wskazuje, jakiego typu jest to wyposażenie – „U” po kodzie właściciela oznacza kontener. Tak więc każdy kontener ma w tej części numeru „U”. Na przykład „Z” oznaczałoby przyczepę. Numer seryjny kontenera składa się następnie z sześciu cyfr, które właściciel może sam wybrać. Siódma i ostatnia cyfra to cyfra kontrolna. Jego celem jest zapobieganie występowaniu błędów podczas rejestracji numerów kontenerów. Cyfra kontrolna jest obliczana na podstawie kodu właściciela, identyfikatora kategorii urządzenia i sześciocyfrowego numeru seryjnego przy użyciu wzoru określonego w normie ISO 6346. Jeśli więc jedna z cyfr lub liter w numerze pojemnika ulegnie zmianie, zmienia się również cyfra kontrolna. Pozwala to komputerowo wspomaganym systemom operatorów kontenerów, jak również statków, portów i klientów na natychmiastowe rozpoznawanie i korygowanie wszelkich błędów.

Dla osób, którzy planują załadunki i rozładunki w porcie, kontener podróżujący z portu A do portu B to po prostu numer, który musi bezpiecznie i na czas dotrzeć do osoby zamawiającej. My, bardzo często, widząc tira wiozącego kontener, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak długą drogę przebył oraz, że nie jest to jeden z miliona jakiś tam przypadkowych kontenerów, tylko konkretny, jeden jedyny, należący do danej firmy, z własnym, unikatowym numerem.

Rotacja kontenerów na pojedynczym statku kontenerowym jest ogromna. Niemal w każdym porcie ładowane i rozładowywane są dziesiątki kontenerów, zawierające zamówione towary. Każdy jeden ma swoje miejsce przeznaczenia. Każdy jeden ma swój numer. Żaden kontener nie jest anonimowy.

Niezwykle ciekawą pracę mają planiści, zarówno statkowi jak i portowi, ale również spedytorzy zajmujący się przyjmowaniem i realizowaniem siatki zleceń w transporcie morskim. Dodam, że transport morski, nie tylko ten kontenerowy, ale ogólny, to wciąż najpopularniejsza i najbardziej ekonomiczna forma przemieszczania towarów.

insight_article_img_containernummern_roof_680px

 

1 thought on “Kontener- nie takie zwykłe, metalowe pudło…

  1. Z drugiej strony konkurencyjny wydaje się być transport kontenerów koleją. Wiadomo, załaduje się mniej niż na statek, ale podróż trwa znacznie krócej. 🙂
    Od pierwszego dnia studiów byłam zafascynowana transportem morskim tak w ogóle. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s